• خانه
  • مقالات
  • 10 نکته برای استفاده بهتر از ماشین لباسشویی (بخش دوم)

10 نکته برای استفاده بهتر از ماشین لباسشویی (بخش دوم)

در مقاله قبل به نکاتی برای استفاده درست از ماشین لباسشویی اشاره شد در اینجا نیز به دیگر موارد و راهکارهایی برای نگهداری بهتر ماشین لباسشویی می پردازیم:

۵. بیرون ماشین را فراموش نکنید

بیرون ماشین لباسشویی هم به همان اندازه داخل آن مهم است. پوشش رویی ماشین لباسشویی لعاب است و اگر به طور منظم تمیز نشود، بعد از مدتی ظاهر بدی می‌گیرد و این باعث می شود دستگاه شما بسیار کهنه‌تر از چیزی که واقعا هست به نظر برسد. حتی مواد شوینده هم دارای مواد سختی هستند که می‌توانند ظاهر دستگاه شما را خراب کند. هر نوع نشتی را بلافاصله پاک کنید و برای کمک به محافظت از دستگاه خود، یک رویه برای آن تهیه کنید.

شاید این کارها کمی زمان برباشد اگر حداقل دو بار در سال انجام دهید، دستگاه شما موثرتر و مفیدتر کار کرده و در هزینه‌های اضاقی برای تعمیر ماشین لباسشویی صرفه‌جویی می‌شود.

۶. همه بخش‌های جداشدنی را تمیز کنید

دستگاه خود را از برق بکشید و تمام قطعات قابل جابجایی مانند محفظه نرم‌کننده را درآورید. این قطعات را برای چند ساعت در آب و سرکه قرار دهید.

در این بین با یک مسواک یا اسفنج داخل دستگاه خود را کاملا تمیز کنید. اگرچه می‌توانید از سفید‌کننده هم استفاده کنید، اما من سرکه و سودا را که طبیعی بوده و خواص مشابه سفیدکننده را دارند پیشنهاد می‌کنم.

۷. شلنگ‌ها را چک کنید

درام (محفظه) داخلی دستگاه که مسئول شستشو است، می‌تواند دستگاه شما را کمی حرکت نیز بدهد. این حرکت می‌تواند باعث ایجاد تکان‌های ناگهانی در شیلنگ‌ها شده و مشکلاتی در نحوه عملکرد دستگاه شما ایجاد کند. همچنین می‌تواند موجب نشتی آب به قسمت‌های دیگر دستگاه و زنگ زدن آنها شود. برای اطمینان از عملکرد مطلوب، هر ۶ الی۱۲ ماه شلنگ‌ها را عوض کنید.

۸. فیلترها را چک کنید

بر خلاف باور عمومی، ماشین‌های لباسشویی، فیلترهای داخلی دارند که از ورود آشغال‌ها و چیزهای بزرگ جلوگیری می‌کند. اگر فراموش کنید جیب لباس‌هایتان را قبل از شستن بگردید، این فیلترها بسیار مفید خواهند بود، اما اگر خود این فیلتر‌ها را هرچند وقت یکبار چک و تمیز نکنید، می‌توانند مشکل‌زا شوند و برای تعمیر ماشین لباسشویی خود اقدام کنید.

۹. داخل ماشین را با جاروبرقی تمیز کنید

تمیز کردن داخل ماشین لباسشویی را به یکی از عادت‌های تمیزکاری هفتگی خود تبدیل کنید. با استفاده از جاروبرقی، هرگونه آشغال، مو، نخ و هرچیزی دیگری که ممکن است داخل درام ماشین مانده باشد را تمیز کنید. این کار به عملکرد بهتر ماشین لباسشویی کمک کرده و از گیر کردن آشغال داخل فیلتر‌ها و شلنگ‌ها جلوگیری می‌کند

۱۰. به صدای ماشین لباسشویی‌تان به دقت گوش کنید

هنگام کار کردن ماشین لباسشویی، به صدای آن گوش دهید. اگر صداهای عجیب و غریبی شنیدید یا متوجه شدید که ماشین لباسشویی هنگام کار کردن خیلی تکان می‌خورد، احتمالا می‌تواند به این دلیل باشد که لباس‌ها را درست داخل ماشینقرار نداده اید. از سوی دیگر، می‌تواند نشانه این باشد که یکی از قطعات ماشین لباسشویی درست کار نمی‌کند و نیاز به تعمیر دارد. در این صورت تعمیرماشین لباسشویی را به بعد موکول نکنید و در اسرع وقت با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرید.