عیب‌یابی و تعمیر ماکروفر

ماکروفر یکی از بزرگترین ابتکارات و خلاقیت‌های انسانهاست. قطعا تا قبل از آن حتی فکر کردن به پختن غذا بدون نیاز به گاز یا آتش غیر قابل تصور بود. ماکروفر، این شگفتی علم، حالا به راحتی در آشپزخانه‌های ما پیدا می‌شود.

به طور حتم شما به این دلیل دارید این مطلب را می‌خوانید زیرا ماکروفرتان مثل قبل و یا اصلا کار نمی‌کند. خیلی وقت‌ها خودتان خیلی سریع و راحت و بدون صرف هزینه‌ای می‌توانید تعمیر ماکروفر را انجام دهید. شما به یک ولت-اهم متر نیاز خواهید داشت که می‌توانید در اکثر مراکز ابزارفروشی تهیه کنید.

بد نیست یک دفترچه هم برای یادداشت‌برداری از کارهایی که دارید انجام می‌دهید دم دستتان داشته باشید، اینطوری فراموش نمی‌کنید کدام پیچ را کجا ببندید. مثل همیشه قبل از عیب‌یابی، دستگاه را از برق بکشید، مگر اینکه در خود دستورالعمل ذکر شده باشد که دستگاه در برق باشد. حالا بریم ببینیم آیا می‌توانیم مشکل را حل کنیم یا باید برای تعمیر ماکروفر از تعمیرکار ان متخصص کمک بگیریم.

نکته:

قبل از دست زدن به قطعات داخلی، خازن را تخلیه کنید. خازن ولتاژ اضافی را ذخیره می‌کند و حتی اگر دستگاه به برق متصل نباشد می‌تواند به شما آسیب برساند. برای تخلیه ایمن خازن، به یک پیچ گوشتی، یک مقاومت سیم پیچ 2 وات-20000 اهم و یک جفت سیم جامپر با گیره‌های سوسماری در انتهای سیم‌ها نیاز خواهید داشت.

یک سیم را به هر دوسر مقاومت وصل کنید. یک سیم را به میله فلزی پیچ گوشتی و سیم دیگر را به یکی از پایانه‌های خازن وصل کنید. حالا با نوک پیچ گوشتی به سر دیگر سیم را بزنید. ممکن است یک جرقه کوچک بزند. اگر خازن سه پایانه داشته باشد، همین فرآیند را با پایانه وسطی و آخری هم انجام دهید.

ماکروفر اصلا کار نمی‌کند

دوشاخه را از پریز جدا و ولتاژ خروجی آن بررسی کنید. ابتدا سیم را بررسی کنید تا آسیب ندیده باشد. ممکن است مشکل از یکی از وسایل ایمنی در داخل ماکروفر باشد، اما قبل از اینکه بتوانید نگاه دقیق‌تری بیاندازید، باید پوشش خارجی ماکرفر را بردارید. پیچ‌هایی که زیر و پشت هستند و پوشش را در جای خود قرار می‌دهند باز کنید.

فیوز را با فیوزکش بردارید تا ببینید آیا مشکل از فیوز است یا خیر. آن را روی یک دستمال کاغذی قرار دهید تا تکان نخورد و سپس ولت-اهم متر خود را روی RX1 تنظیم و روی هر دو سر فیوز قرار دهید. عدد آن باید صفر باشد، در غیر این صورت باید فیوز را عوض کنید.

مشکل می‌تواند از سوئیچ درب باشد. سوئیچ‌های درب را پیدا کرده و سرپوش آن را بردارید. با ولت-اهم متر بر روی RX1، پایانه‌ها را بررسی کنید.

در صورت باز بودن درب، عدد ولت-اهم متر باید بی‌نهایت و در صورت بسته بودن آن صفر باشد. در غیر این صورت آن را عوض کنید. حتما هر دو سوئیچ درب را بررسی کنید.

همچنین ممکن است فن موتور بد کار کند. فن را پیدا کرده و سرپوش را بردارید. یک بار دیگر، با تنظیم ولت-اهم متر بر روی RX1، پایانه‌ها را بررسی کنید. اگر بی‌نهایت را نشان دهد مشخص است که مشکل دارد و باید عوض شود.

فیوز دائما می‌سوزد

سوئیچ درب را همانطور که در بالا توضیح داده شد بررسی کنید. ممکن است مشکل از خازن یا دیود باشد؛ خازن را همانطور که قبلا توضیح داده شد تخلیه و سپس با برداشتن سرپوش‌ها و تنظیم ولت-اهم متر روی RX100، پایانه‌های آن را امتحان کنید.

عدد باید در ابتدا از کم شروع شده و به سمت بی‌نهایت افزایش یابد. میله‌ها را برعکس و دوباره امتحان کنید. عدد باید مثل قبل باشد در غیر این صورت مشخص می‌شود که مشکل از کجاست.

برای امتحان دیود، آن را هم از دستگاه و هم از خازن جدا کنید. با ولت-اهم متر تنظیم شده بر روی RX100، سیم‌ها را بررسی کنید. سپس میله‌ها را برعکس کرده و دوباره امتحان کنید. یک طرف باید بی‌نهایت و طرف دیگر کم باشد. یکی دیگر از علل مشکل ممکن است از مگنترون باشد، اما به دلیل حساسیت این قطعه، بهتر است تعمیر ماکروفر به یک متخصص حرفه‌ای بسپارید.

ماکروفر غذا را دیر یا نامساوی می‌پزد

ولتاژ منبع تغذیه خروجی را بررسی کنید. اگر ولتاژ پایین‌تر از 115 ولت باشد، مشکل از برق است. شاید مشکل از خرابی موتور گردان باشد. برای بررسی آن، ماکروفر را برعکس کرده و گریل پایین را بردارید.

ولت-اهم متر را روی RX1 تنظیم کنید، یکی از سرپوش‌های پایانه‌های موتور بردارید و آن را بررسی کنید. اگر بی‌نهایت را نشان داد، موتور را عوض کنید. همچنین ممکن است مشکل از مگنترون و موج‌بَر نیز باشد، که باید توسط یک متخصص تعمیر ماکروفر بررسی شوند.

ماکروفر کار می‌کند اما هیچ‌چیزی پخته نمی‌شود

برای این مشکل، ابتدا قطع جریان‌های حرارتی هم خود فر و هم مگنترون را بررسی کنید. قطع جریان‌های حرارتی، دستگاه‌های دیسک مانند کوچک هستند که یک سیم هر دو را به هم متصل کرده است. سرپوش را بردارید و دوباره ولت-اهم متر را به RX1 تنظیم و پایانه‌ها را چک کنید. میزان باید صفر باشد؛ اگر اینطور نیست، پس باید آن را عوض کنید. شما باید هر دو قطع جریان‌های حرارتی را بررسی کنید.

اگر اینها مشکلی نداشتند، خازن و دیود را همانطور که در بالا توضیح داده شد بررسی کنید. مگنترون یا ترانسفورماتور نیز می‌توانند خراب باشند، اما باید توسط یک تعمیرکارحرفه‌ای تعمیرماکروفر انجام شوند.

این مواردی که عنوان شد، ساده‌ترین و کم‌ هزینه‌ ترین گزینه‌های تعمیر ماکروفر برای مشکلات مربوط به ماکروفر هستند. هر مساله‌ای که در اینجا عنوان نشده، در اغلب موارد به یک متخصص حرفه‌ای برای تعمیر ماکروفر نیاز دارد.

مثل همیشه هنگام قطعات جایگزین نوع و شماره‌های مدل ماکروفر خود را به همراه داشته باشید. اگر ماکروفر شما تنها دستگاهی نیست که دچار مشکل شده و دیگر لوازم خانگی‌تان هم نیاز به تعمیر دارند، می توانید از متخصصین ما در رسپینا سرویس در تعمیر ماکروفر و دیگر لوازم خانگی کمک بگیرید آنها در اسرع وقت بهترین خدمات را برای شما عزیزان انجام می دهند.