دلایل نشتی آب از یخچال فریزر(بخش اول)

نشتی به علت مسدود شدن تخلیه آب

همیشه قبل از اینکه کاری بر روی یخچال فریزر انجام دهید، آن را از برق جدا و دستورالعمل‌های ایمنی را چک کنید.

غالبا مشکل نشتی از یخچال و فریزر، به علت مسدود شدن تخلیه است. همه یخچال‌ فریزرهای بدون برفک، یک چرخه یخ‌زدایی دارند که یخ و برفکی که ممکن است روی کویل‌های اواپراتور بوجود آیند را ذوب می‌کنند؛ آب ناشی از ذوب شدن این یخ‌ها به داخل یک ظرف یا سینی که در خارج از یخچال فریزر، معمولا زیر یخچال فریزر، نزدیک کمپرسور، قرار دارد هدایت می‌شود.

گاهی اوقات، تخلیه ممکن است با ذرات غذا، یخ یا کیسه‌های پلاستیکی مسدود شود. در برخی از یخچال‌ فریزرها، به راحتی به تخلیه دسترسی پیدا کرده و آن را می توان تمیز کرد. با این حال، در بیشتر یخچال فریزرها، تخلیه در پشت یخچال قرار دارد و برای دسترسی به آن باید بعضی قسمت‌های یخچال فریزر را باز کرد. که البته این فرایند زمان‌بر است و به صبر نیاز دارد.

دقت کنید که آب از کجا نشت می‌کند. از محفظه فریزر خارج می‌شود، از زیر یخچال می‌آید یا از پشت آن نشت می‌کند. هر چند وقت یکبار این اتفاق میفتد؟ دو بار در روز یا بیشتر؟

با توجه به پاسخ‌هایی که به سوالات بالا می‌دهید، ببینید کدام یک از موارد زیر رابرای تعمیر یخچال فریزر باید انجام دهید.

نشتی آب در یخچال ساید بای ساید

اگر یخچال و فریزر شما ساید بای ساید است، نشتی به طور کلی از بخش فریزر است. نشتی باعث می‌شود کف فریزر یخ درست شود تا زمانی که پر شده و سپس 2 یا 3 بار در روز از جلوی محفظه فریزر بر روی کف زمین آب نشت می‌کند. بسته به شرایط، هربار حدود 1 تا 2 لیوان آب کف زمین جمع می‌شود.

اگر پس از بازرسی، متوجه شدید که نشتی آب به شکلی که گفته شده است، احتمالا تخلیه مسدود شده است. برطرف کردن این مشکل، نسبتا سخت است و بهتر است تعمیر یخچال ساید بای ساید توسط کسانی انجام شود که هم در زمینه مکانیک تجربه دارند، هم حواسشان به قوانین ایمنی برای یخچال ساید بای ساید است و هم طبق دستورالعمل‌ها کار را دنبال می‌کنند.

اگر مشخصات ذکر شده با شما مطابقت نمی‌کند، لطفا با یک مرکز خدمات تماس بگیرید و از یک تعمیرکار حرفه‌ای برای تعمیر یخچال ساید بای ساید خود کمک بخواهید.

قبل از هرگونه تلاشی برای سرویس و تعمیر یخچال فریزر، یخچال و فریزر را از برق بکشید. در صورتی که اینکار را انجام ندهید باعث وارد آمدن آسیب‌های جدی به یخچال و فریزر و خود شما می‌شود.

ابتدا باید پنل عقبی فریزر را بردارید. این پنل، یک پنل دو قطعه است که با 4 یا 5 پیچ در جای خود محکم شده است. اگر بتوانید پنل زیر را بدون درآوردن پنل بالایی درآورید، خیلی خوب است. پانل پایین را حذف کنید. تخلیه در زیر این قسمت قرار دارد، که اگر مسدود شده باشد، تورفتگی زیر کویل‌ها با یخ پر خواهد شد. یخ باید یخ‌زدایی شود.

اگر قالب یخ خیلی ضخیم شده باشد ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا ذوب شود. باید صبر داشته باشید. نباید از هیچ وسیله یا ابزار تیزی برای برداشتن یخ استفاده کنید چون ممکن است آسیب زیادی به یخچال و فریزر وارد شود.

برای یخ‌زدایی برفک‌ها، می‌توانید درب فریزر را باز بگذارید و اجازه دهید چند ساعت بگذرد تا برفک‌ها آب شود. چندین پارچه و حوله بزرگ را بر روی کف زمین قرار دهید تا آب اضافی را بگیرد و هر موقع حوله‌ها خیس شدند آنها را عوض کنید. اگر یخ‌ها به اندازه کافی شل شده‌اند می‌توانید با دست آنها را بردارید. اما هرگز یخ‌ها را با وسیله تیز نکنید.

با آب گرم هم می توانید یخ‌ها را آب کنید. از آب گرم شیر استفاده کنید. آب را خودتان گرم نکنید، زیرا آب جوش می‌تواند به بعضی از بخش‌های فریزر آسیب برساند. چند تا حوله زیر فریزر قرار دهید. یک کاسه بزرگ آب گرم بر روی حوله‌ها قرار دهید. با استفاده از یک لیوان، آب گرم را بر روی یخ‌ها بریزید.

این کار را هر 5 تا 10 دقیقه انجام دهید تا یخ‌ها ذوب شوند. با ذوب شدن یخ‌ها، تخلیه باید در پایین پنل پشتی دیده شود. وقتی یخ به طور کامل ذوب شدند می‌توانید تخلیه را بررسی کنید. وقتی آب را در تورفتگی می‌ریزید، باید فورا از طریق سوراخ تخلیه، تخلیه شود. اگر این اتفاق نیفتند، نشان دهنده این است که تخلیه مسدود شده است.

احتیاط!

یخ‌زدایی سریع با آب گرم، باعث می‌شود آب بیشتری روی زمین جمع شود، اگر کف زمین آشپزخانه چوبی یا فرش است، از این روش استفاده نکنید.

ابتدا باید درپوش تخلیه را بردارید، هرگونه آشغال یا جرمی را دهانه دریچه تخلیه پاک کنید. برای باز کردن تخلیه می‌توانید از یک لوله‌ی منعطف یا برس بطری استفاده کنید. وقتی راه تخلیه را باز کردید، باید آن را به طور کامل با آب شستشو دهید.