چطور ماکروفر را تعمیر کنیم

تعمیرماکروفر شاید کار سخت و پیچیده‌ای به نظر برسد، اما طبق نظرسنجی از مشتری‌ها، ۸۰٪ آنها اعتقاد دارند که تعمیر ماکروفر بسیار راحت است. به طور متوسط، تعمیر ماکروفرتنها ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. ما دراین مقاله تمام مشکلات مربوط به ماکروفررا دسته‌بندی کرده‌ایم تا به همراه راه‌حل‌های برطرف کردن آنها مرحله به مرحله شرح ‌دهیم.

 

صفحه لمسی ماکروفر کار نمی‌کند

اگر دکمه‌های صفحه لمسی ماکروفرتان کار نمی کند، احتمالا مشکل از سوئیچ غشائی است. این بخش، از سوییچ‌های الکتریکی لمسی نرم که دو لایه از پلاستیک میالار با پوشش رسانا در طرفین که روبروی یکدیگر هستند ساخته شده است. هنگامی که شما یک دکمه را در صفحه لمسی ماکروفرخود فشار می‌دهید، دو سطح با هم در تماس قرار می‌گیرند و یک مدار الکتریکی را کامل می‌کنند که سیگنال‌هایی را به بورد کنترل می‌فرستد.

پوشش رسانای روی سوئیچ غشائی در طول زمان به دلیل استفاده مکرر، می‌پوسد و باید عوض شود. ماکروفر را از برق جدا کرده و پوشش روی آن را بردارید تا سوئیچ غشایی که معمولا به کنترل پنل متصل است دسترسی پیدا کنید.

به احتمال زیاد سوییچ غشائی با یک اتصال‌دهنده روبانی مسطح به بورد کنترل وصل است، قبل از شروع، این اتصال را بررسی کنید. قبل از هرکاری، باید طرح الکتریکی ماکروفرخود را برای طرح ماتریس سوئیچ غشائی بررسی کنید.

برای آزمایش صفحه لمسی از مولتی‌متر استفاده کنید. وقتی تک تک کلیدهای روی پد لمسی را آزمایش می‌کنید باید چند اهم مقاومت وجود داشته باشد.

اگر نمی‌توانید عددی را در صفحه لمسی ماکروفرخود وا‌رد کنید، اما صفحه نمایش هنوز روشن است، ممکن است مشکل مربوط به بورد کنترل باشد. بورد کنترل، صفحه لمسی را با سیگنال‌های ولتاژ پایین تامین می‌کند.

وقتی یکی از دکمه‌های صفحه لمسی ماکروفرخود را فشار می‌دهید، بورد کنترل سیگنالی را به دیگر اجزای ماکروفر می‌فرستد تا حرارت شروع شود. اگر سوئیچ غشائی درست عمل می‌کرد و اتصال به بورد کنترل هم ظاهرا مشکلی نداشت، احتمالا بورد کنترل باید عوض شود. برق را قطع کنید، پوشش روی ماکروفر و کنترل را بردارید تا آن را عوض کنید.

ماکروفرخاموش نمی‌شود

اگر بعد از باز کردن درب ماکروفر، همچنان کار می‌کرد، احتمالا مشکل از سوییچ قفل داخلی درب است. کلید سوئیچ عملکرد، برق لازم برای دیگر اجزای ماکروفر را فراهم می‌کند و وقتی درب باز است، جریان برق باید متوقف شود.

اگر سوئیچ درب درست کار نکند، بعد از باز کردن درب، موتور فن، موتور همزن و نور داخلی همچنان روشن خواهند ماند. در درب ماکروفر یک قلاب یا چفتی وجود دارد که سوئیچ درب را فعال می‌کند.

برای امتحان این سوئیچ، پوشش رویی را بردارید. این سوئیچ معمولا سیم‌هایی دارد که به خروجی‌هایی به نام C (معمولی) و NO (معمولا باز) متصل هستند. برای آزمایش سوئیچ‌ها از مولتی‌متر استفاده کنید. وقتی درب بسته است باید اتصال وجود داشته باشد، نه وقتی باز است. در صورتی که مولتی‌متر نشان دهد که وقتی درب باز است اتصال وجود دارد، باید سوییچ قفل داخلی را عوض کنید.

اگر ماکروفر، هنگامی که دکمه توقف یا مکث را فشار می‌دهید خاموش نمی‌شود، اما زمانی که درب را باز می‌کنید خاموش می‌شود، ممکن است مشکل از بورد هوشمند باشد. بورد هوشمند که گاهی کنترل پنل نیز نامیده می‌شود، ماکروفر را با استفاده از رله‌ی برق کنترل می‌کند.

برای اینکه متوجه شوید آیا بورد هوشمند مشکل دارد یا خیر، می‌توانید رله‌های اتصال را امتحان کنید. منبع برق ماکروفر را قطع کنید و پوشش آن را بردارید. برای بررسی پایانه‌های خروجی رله‌ها برای اتصال از مولتی‌متر استفاده کنید. وقتی به رله‌ها برق نرسد، هیچ اتصالی هم وجود ندارد. اگر همچنان اتصال وجود داشته باشد، به این معناست که بورد هوشمند باید عوض شود.