نحوه‌ نگهداری از جاروبرقی

نکاتی در مورد نحوه‌ نگهداری از جاروبرقی

جاروبرقی به توجه زیاد نیازی ندارد، اما با تمیز نگه داشتن آن می‌توانید چندین سال بیشتر به عمر آن بیافزایید. نگهداری مناسب همچنین می‌تواند هزینه تعمیرجاروبرقی و تعویض آن را کاهش دهد.

1- قبل از انجام هرگونه تعمیراتی، مطمئن باشید که جاروبرقی به برق متصل نباشد. اگر جاروبرقی به برق وصل باشد و وقتی مشغول تعمیرجاروبرقی هستید ناگهان روشن شود می‌تواند به شما آسیب برساند. دوشاخه جاروبرقی را بررسی کنید، اگر آسیب دیده بود اصلا از جاروبرقی استفاده نکنید و با واحد خدمات پس از فروش تماس بگیرید.

2- کیسه جاروبرقی را مرتبا چک کنید و اگر پر بود آن را عوض و یا خالی کنید. اگر ۱٫۳ کیسه جاروبرقی پر باشد، کارایی آن پایین می‌آید. فراموش نکنید که هوا باید از بین گرد و غبار جمع‌شده داخل کیسه جریان داشته باشد، بنابراین وقتی کیسه کاملا پر باشد، جاروبرقی باید سخت‌تر کار کند و یا حتی ممکن است اصلا تمیز نکند. با دست کیسه را فشار دهید تا متوجه شوید چقدر پر شده است. اگر جارو برقی آشغال‌ها را جمع نکند و یا جایی که قبلا آشغال نبود را کثیف کند، باز هم نشانه این است که باید کیسه جاروبرقی را چک کنید.

3- وقتی ۲٫۳ کیسه جاروبرقی پر شد، طبق دستورالعمل خود جاروبرقی، آن را خالی و یا عوض کنید. مطمئن شوید که کیسه درست درجایش قرار گرفته و محکم است. از اندازه و مدل کیسه‌ جاروبرقی مطمئن شوید.

4- سطل جاروبرقی‌هایی که کیسه ندارند را هم به طور مرتب خالی کنید. درآوردن و خالی کردن سطل اکثر مدل‌های این نوع جاروبرقی‌ها بسیار راحت است.

5- برس دسته‌ی جاروبرقی (برسی که زیر دسته‌ی جاروبرقی قرار دارد و با حالت چرخشی، آشغال‌ها را جمع‌ می کند) را تمیز کنید. اگر سر برس پر از مو یا آشغال‌های دیگر بود، یعنی زمان آن رسیده است که تمیزش کنید. صفحه زیری را بردارید. این پوشش ممکن است به وسیله‌ی زبانه‌ یا چفت، محکم شده باشد و یا با پیچ بسته شده باشد. پیچ‌ها را گم نکنید.

به جهت چرخش برس توجه کنید. معمولا یک طرف آن یک تسمه هست و برای تسمه هم یک مسیر یا فضای مربوطه به برس وجود دارد. به این ترتیب بهتر راحت‌تر می‌توانید جهت چرخش برس را تشخیص دهید.

برس را درآورید. معمولا باید هر دو طرفش را بیرون بکشید و سپس از زیر تمسه به بیرون سر بدهید. با استفاده از قیچی یا انگشتان‌تان برس را تمیز کنید. لازم نیست کاملا تمیزش کنید، فقط موها و آشغال‌هایی که دورش پیچیده شده را بردارید، به خصوص دو سر برس نزدیک بلبرینگ‌ها و اطراف جایی که تسمه قرار می‌گیرد. با بشکاف (می‌توانید از خرازی‌ها یا فروشگاه کالاهای خیاطی تهیه کنید) به راحتی می‌توانید رشته‌های پیچیده موی دور برس را بردارید.

6- بلبرینگ‌های دو سر برس را تمیز و روغن‌کاری کنید. با انگشت، برس را دور محور خود بچرخانید تا مطمئن شوید به راحتی می‌چرخد یا نه. اگر هنگتم چرخید گیر می‌کرد، باید بلبرینگ‌ها را بیشتر تمیز و روغن‌کاری کنید و یا شاید لازم باشد بلبرینگ‌ها و یا حتی خود برس را کلا عوض کنید.

هرگونه آشغالی که مککن است روی بلبرینگ‌ها چسبیده باشد را پاک کنید. قبل از اینکه بلبرینگ‌ها را درآورید، به شکل قرارگیری‌شان دقت کنید که وقتی خواستید دوباره سرجایشان بگذارید اشتباه نکنید.

سرپوس دو سر محور جارو را بردارید. بلبرینگ‌ها را درآورده و تمیز و روغن‌کاری کنید. بلبرینگ‌ها همانطور که درآورده‌اید دوباره سرجایش قرار دهید و سرپوش‌ها را بگذارید.

7-اگر تسمه فرسوده شده آن را عوض کنید. همینطور که دارید برس را تمیز می‌کنید، تمام قسمت‌ها زیر آن را هم تمیز کنید. تسمه را با دست بکشید؛ باید سفت و محکم باشد. تسمه را با یک تمسه‌ی نو و استفاده نشده مقایسه کنید، اگر خیلی شل‌تر از تسمه جدید بود و خیلی کش می‌آمد، آن را عوض کنید.

مطمئن شوید که تسمه در جای خودش قرار داشته باشد. اگر از جای خودش خارج شده بود، احتمالا به این دلیل است که شل و فرسوده شده است.

خواستان به شکاف‌ها، ناهمواری‌ها، یا فرسودگی‌ها باشد. تسمه را هر شش الی یک سال، بسته به اینکه چقدر از جاروبرقی استفاده می‌کنید، عوض کنید. برس دسته جارو را همانطور که در بالا ذکر شد درآورید. تسمه قدیمی را برداشته و با یک تسمه جدید جایگزین کنید.