• خانه
  • مقالات
  • 6 نشانه نیاز به یک ماشین لباسشویی جدید (بخش اول)

6 نشانه نیاز به یک ماشین لباسشویی جدید (بخش اول)

از آن جایی که اکثر ماها تعمیرکارهای با تجربه‌ای نیستیم، نمی‌توانیم متوجه شویم چه زمانی باید برای تعمیرماشین لباسشویی به یک تعمیرکار مراجعه کرد یا اصلا باید جایگزین شود. با کمک شش نشانه هشدار دهنده ی زیر می‌توانید از یک خرابی قریب الوقوع جلوگیری کنید، و با صرفه جویی برای خرید یک ماشین لباسشویی جدید، پول خود را صرف تعمیرات بی فایده نکنید.

1. نشتی بیش از حد آب ماشین لباسشویی

نشتی آب معمولا مشهود ترین علامت خرابی ماشین لباسشویی است. به طور معمول، این مشکل به علت سرریز یا اتصال نامناسب پیش می‌آید. اگر ماشین‌ لباسشویی شما قدیمی است، میزان مصرفی آب توسط ماشین احتمالا به اندازه میزان لباس‌هاست. برای به حداقل رساندن نشتی سرریز باید میزان حجم لباس متناسب با ماشین را مشخص کنید و چرخش و تکان آن را هم در نظر بگیرید.

اگر این کار موثر واقع نشد، شاید مشکل از این باشد که شلنگ آب پشت ماشین پوسیده و یا شل شده باشد. چون این امکان هم وجود دارد که اتصال شلنگ آب، به علت تکان و حرکات بیش از حد شل شده باشد. برای این منظور می‌توانید شلنگ را عوض کنید و ببینید آیا مشکل برطرف می‌شود یا خیر. در صورتی که مشکل همچنان ادامه داشت باید برای تعمیر ماشین لباسشویی با یک تعمیرکار تماس بگیرید تا علت واقعی نشت آب را برطرف کند.

2. سروصدای بیش از حد ماشین لباسشویی

اگر هر زمانی که ماشین لباسشویی در حال کار است، طوری سروصدا کند که انگار یک هواپیما دارد پرواز کند، احتمالا فقط به این دلیل است که تراز نیست. بر طرف کردن این مشکل کاری ندارد و نیازی نیست با تعمیرکار تماس بگیرید. با این حال خیلی ساده از کنار این موضوع نگذرید، چون هنوز هم نشانه‌ی این است که ماشین درست کار نمی کند و بهتر است قبل از بدتر شدن اوضاع، زودتر برای تعمیرماشین لباسشویی اقدام کنید.

یک راه حل موقت برای از بین بردن سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی این است که آن را متوقف کنید و مجددا لباسها را مرتب داخل ماشین بیاندازید تا به طور مساوی چیده شوند. با این حال، این روش فقط به درد ماشین‌هایی می‌خورد که درشان بالای ماشین قرار دارد.

راه حل دائمی این است که سعی کنید محل ماشین لباسشویی را تغییر دهید تا تمام چهار پایه آن روی سطح قرار بگیرند. یا زیر ماشین یک سطح صاف قرار بدهید. همچنین می‌توانید ببینید آیا پایه‌های ماشین لباسشویی قابل تنظیم هستند یا خیر. اگر اینطور باشد می‌توانید خیلی راحت پایه‌های ماشین را تنظیم کنید تا همه‌ی پایه‌ها روی زمین قرار بگیرد.

اگر هیچ کدام از این راه حل ها موثر نبود، شاید لازم باشد موتور را سفت کنید. برای انجام اینکار با یک تعمیرکار تماس بگیرید و قبل از هرچیز از هزینه آن اطلاع پیدا کنید. وقتی از هزینه تعمیر ماشین لباسشویی اطلاع داشته باشید، بهتر می‌توانید ارزیابی کنید که آیا باید دنبال یک ماشین لباسشویی جدید باشید یا آن را تعمیرمی کنید.

3. ماشین لباسشویی جابه‌جا می‌شود

ماشین لباسشویی موقع کار کردن باید در جای خود ثابت قرار گیرد. اگر ماشین خیلی تکان بخورد و یا جابه‌جا شود، باید هرچه زودتر به فکر یک ماشین جدید باشید. برای حل این مشکل چند راهکار وجود دارد. درست مثل مورد دوم، یعنی زمانی که ماشین سر و صدا زیادی را می‌اندازد، بررسی کنید و ببینید آیا تمام پایه‌های آن روی سطح قرار دارند یا خیر. با اینکار شاید جلوی حرکات بیش از حد ماشین لباسشویی را بگیرید.

همچنین، به یاد داشته باشید که ثابت نبودن ماشین لباسشویی موقع کار کردن قطعا می‌تواند نشانه یک مشکل جدی باشد. مثلا این امکان وجود دارد که اگر ماشین لباسشویی موقع کار کردن خیلی تکان بخورد، آب کثیف را بیرون بریزد، نه تنها همه جا را کثیف می‌کند، بلکه می تواند منجر به رشد کپک و قارچ شود. یکی دیگر از خطراتی که حرکات ماشین لباسشویی می تواند به وجود بیاورد این است که سیم برق آن از پریز برق بیرون کشیده شود.