تعمیر چهار مشکل رایج یخچال فریزر

این چهار مشکل معمولا رایج‌‌ترین مشکلاتی هستند که برای یخچال و فریزر به وجود می‌آیند: خرابی یخ ساز، نشت آب، مشکل در خنک‌کننده‌گی و سر و صدای زیاد. در برخی موارد می‌توانید مشکل را به تنهایی برطرف کنید، و از صرف هزینه زیاد برای تعمیر یخچال فریزر اجتناب کنید.
در این مقاله به راه‌حل‌های رایج‌ترین مشکلات عملکرد یخچال و فریزر می‌پردازیم.

رفع خرابی یخ ساز

وقتی یخ‌ساز کار نمی‌کند یا فقط مکعب‌های کوچک یخ تولید می‌کند، معمولا به این علت است که بخشی و یا کل ورودی آب مسدود شده است. برای تعمیر یخچال فریزر، باید سه قسمتی که معمولا مشکل در آنها بروز می‌کند را بررسی کنید.

۱-لوله ورودی آب را چک کنید. لوله‌ای که آب لازم برای تولید یخ به داخل یخ‌ساز را وارد می کند ممکن است زمانی که فشار آب کم باشد، با یخ گرفته شده باشد. آب قبل از اینکه وارد یخ‌ساز شود داخل لوله یخ می‌زند و آن را می‌بندد.

۲- شیر سَدِل (saddle) را باز کنید. اکثر یخچال‌ها با یک شیر سدل به منبع آب خانگی متصل می‌شوند. مشکلی که در رابطه با شیر سدل پیش می‌آید این است که سوراخ سوزنی لوله ممکن است مسدود شود. خوشبختانه این انسداد را هم به راحتی می‌توانید پیدا کنید. یک لوله زیر یخچال وجود دارد که به شیر منتهی می‌شود. اگر آنجا پیدایش نکردید، زیر سینک آشپزخانه را نگاه کنید.

۳- شیر ورودی آب را عوض کنید. در پشت یخچال یک شیر ورودی الکتریکی کوچک وجود دارد که منبع آب به یخ‌ساز را باز و بسته می‌کند. قبل از تعویض شیر، حتما مطمئن شوید که آب وارد آن می‌شود: آب را در شیر سدل ببندید و لوله خروجی را از شیر ورودی جدا کنید.

زیر لوله یک سطل بگذارید و از یک نفر بخواهید شیر سدل را باز کند. اگر از لوله آب بیاید، نشان می‌دهد که منبع آب مشکلی ندارد و احتمالا مشکل از شیر ورودی است. وقتی کار تمام شد، آب را باز کنید و قبل از اینکه یخچال را سرجایش برگردانید مطمئن شوید که نشت نمی‌کند.

رفع مشکل نشتی یخچال

۱-لوله منبع آب را چک کنید. اگر یخچال‌تان یخ‌ساز یا آب‌‌سرد‌کن دارد اول آنها را بیرون بیاورید و ببینید جایی نشتی دارد یا خیر. اگر در شیر ورودی نشتی وجود داشته باشد، مهر‌ه‌ی متراکم‌سازی را سفت کنید. اگر لوله پلاستیکی یا مسی نشت داده، آنها را عوض کنید. لوله‌ی آب معمولا با پیچ به شیر سدل و شیر ورودی متصل شده است.

۲- یخچال را تراز کنید. آب داخل ظرفی زیر یخچال تخلیه و سپس در آنجا تبخیر می‌شود. اگر یخچال‌تان تراز نباشد، آب می‌تواند از ظرف خارج شود. بنابراین تنظیم کردن سطح یخچال این مشکل را برطرف می‌کند.

۳-لوله تخلیه را تمیز کنید. اگر لوله تخلیه در فریزر مسدود شود، آب به داخل محفظه زیری یا بر روی کف نشت می‌کند. ابتدا پوشش پنل را بردارید.

در برخی مدل‌ها، باید پنل کف را نیز باز کنید. با استفاده از یک سشوار یخ‌ها را آب کنید. یخ‌های آب شده را با دستمال پاک کنید. سپس در اطراف سوراخ تخلیه را هم تمیز کنید. با استفاده از یک لوله‌ی کوچک‌تر یا کمپرسور هوا (میزان فشار را روی 30 psi بگذارید)، داخل لوله را هم تمیز کنید.

یخچال یا فریزر خنک نمی‌کند

این مشکل می‌تواند علت‌های زیادی داشته باشد. یکی از اولین دلایل این مشکل می‌تواند رفتن برق باشد. اگر وقتی در یخچال را باز می‌کنید چراغش روشن نمی‌شود، مطمئن شوید که دوشاخه آن داخل پریز باشد و پنل شکن را چک کنید. اگر یخچال کار می‌کند ولی خنک نمی‌کند، احتمالا با انجام مراحل زیر می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

رفع مشکل خنک‌کنندگی

۱-ترموستات و دریچه‌ها را بررسی کنید. گاهی اوقات بچه‌ها با اعداد کنترل درجه حرارت یخچال بازی می‌کنند و آنها را دستکاری می‌کنند. حتما چک کنید که درجه دما را کاهش نداده باشند. همچنین مطمئن شوید که دریچه‌های خنک کننده یخچال و فریزر که جریان هوای سرد را فراهم می کنند، با ظروف غذا مسدود نشده باشند.

۲-کویل‌های کندانسور را تمیز کنید. برای اینکه یخچال‌تان خنک کند، هوا باید از میان کویل‌های کندانسور آزادانه جریان پیدا کند. در اکثر یخچال های قدیمی، این کویل‌ها در پشت یخچال قرار دارند.

اگر چیزی پشت یخچال بگذارید، جریان هوای مورد نیاز کاهش پیدا می‌کند. کویل‌های کندانسور در بیشتر یخچال های جدید در زیر قرار دارند که ممکن است توسط آشغال‌هایی که با گرد و غبار زیر یخچال رفته‌اند مسدود شوند. حتی اگر یخچال‌تان به خوبی کار می‌کند، باز هم برای کارآیی بیشتر باید هر چند وقت یکبار این کویل‌ها را تمیز کنید؛ اگر در خانه‌تان از حیوان خانگی نگه‌داری می‌کنید، این کار را هر شش ماه یکبار انجام دهید. برای اینکار می‌توانید از برس‌های بلند که مخصوص اینکار هستند کمک بگیرید.

۳-فن خنک‌کننده کویل‌ها را تمیز کنید. در یخچال‌هایی که کویل‌ها پشت یخچال هستند، جریان هوا وجود دارد که آنها را خنک کند. مدل‌هایی که کویل‌هایشان در زیر قرار دارد، برای خنک کردن کویل‌ها یک فن برای ایجاد جریان هوا دارند. گردو خاک می تواند عملکرد این فن را کاهش دهد. سکه، کاغذ و سایر سطل زباله‌هایی که زیر یخچال هستند هم می توانند فن را به طور کامل متوقف کنند.