تعویض یا تعمیر ماکروفر

مانند همه تجهیزات آشپزخانه، ماکروفر هم برای استفاده مادام‌العمر ساخته نشده است. مواقعی نیاز هست که این تجهیز جایگزین شود. اما سوال این است که چه وقت موقع اینکار است ؟ در ادامه نشانه‌هایی که دال بر نیاز به تعویض ویا تعمیر ماکروفر است ارایه می‌شود.

۱- دود، جرقه و بوی سوختگی ماکروفر

این موارد نشان از مشکلات جدی و فوری در مایکروفر دارد. در اینصورت بلافاصله کار با آن را متوقف کرده و آنرا از برق بکشید. با دیدن دود، جرقه و بوی سوختگی دیگر راه برگشتی وجود ندارد. ماکروفر در حال خراب شدن است و زمان جایگزینی ویا تعمیر ماکروفرفرا رسیده است.

۲- غذا به خوبی در ماکروفر پخته نمی‌شود

یکی از جذابیت های ماکروفر این است که زمان طبخ غذا را خیلی کم می‌کند. اگر ماکروفر غذا را بسیار کندتر از حد معمول گرم می‌کند و یا اصلا گرم نمی‌کند به این معنی است که مشکلی وجود دارد. اگر فکر می‌کنید قدرت ماکروفر شما کم شده است یک آزمایش روی آن انجام دهید یک فنجان آب درون آن قرار داده و به مدت دو دقیقه آنرا روشن کنی. اگر آب به قل زدن نرسید یعنی به معنای نیاز به تعمیر ماکروفر یا جایگزین کردن آن با یک دستگاه نو می‌باشد

۳- در حین طبخ غذا صداهای وحشتناکی از ماکروفر شنیده می‌شود.

ماکروفر در حین طبخ غذا باید به جز یک صدای بسیار خفیف و ملایم تقریبا بی‌سروصدا باشد اما اگر صدای تق تق ، وزوز ویا تلق تلق از آن شنیده می‌شود حتما مشکلی وجود دارد. در ابتدا صفحه چرخان و تیغه های فن را کنترل کنید. ممکن است یک تکه باقیمانده از غذا و یا درست جا نیفتادن چیزی باعث مشکل شده باشد. اگر همه این موارد بدون مشکل باشند در اینصورت تنها راه‌حل ممکن جایگزینی ماکروفر باشد.

4- در ماکروفر به خوبی بسته نمیشود

هنگامی که در ماکروفر بسته می‌شود باید کاملا جذب باشد. این یکی از مهمترین نکات ایمنی است که برای جلوگیری از تابش تشعشعات به بیرون می‌باشد. اگر در مایکروفر شکسته شده، خیلی کهنه شده، یا ترک برداشته است همه اینها نشانه این است که باید به فکر تعمیر ماکروفر ویا تهیه ماکروفر جدید بود.

۵- صفحه کلید ماکروفر درست کار نمیکند

صفحه کلید یک بخش مهم از ماکروفر است. اگر موقع فشردن کلید زمان پخت،یا دکمه شروع یا تنظیمات قدرت ماکروفر به مشکل برمی‌خورید به این معنی است که کیفیت ماکروفر در حال افول است. البته تنها شاید صفحه کلید به تمیز کردن نیاز داشته باشد. اما اگر با آن هم مشکل برطرف نشد ممکن است زمان تعمیر ماکروفر رسیده باشد.

۶- ده سال از عمر ماکروفر گذشته است

بیشتر ماکروفر ها برای حدود ده سال استفاده ساخته شده‌اند. مایکروفر شما حتی اگر با گذشت بیشتر از ده سال هنوز ظاهراً درست کار می‌کند هم ممکن است نیاز به جایگزینی داشته باشد زیرا با پیشرفت تکنولوژی بیشتر لوازم خانگی هرروزه پیشرفت کرده و از لحاظ مصرف انرژی بهینه تر میشوند. تعمیر ماکروفر درست است یا نه ؟ مایکروفر ها تقریباً از لوازم ارزان آشپزخانه به حساب می‌آیند بنابراین خرید یک دستگاه جدید ممکن است نسبت به هزینه تعویض قطعات و دستمزد تعمیر مقرون به صرفه ‌تر باشد.